"Jesszusom! Innentől csak anya vagyok?" - kérdések és válaszok, melyek felvetődhetnek benned

Az előző cikkben kitértem a lelki felkészülés fontosságára, feltettük a kérdéseket, melyek egy várandósság elején megfogalmazódhatnak, most válaszoljuk meg őket. Természetesen a teljesség igénye nélkül.

 

"Jesszusom! Innentől csak anya vagyok, nem járhatok sehová? Mi lesz a barátaimmal?"

Ne aggódj, az élet élvezete nem ér véget az anyasággal! A természet ezt is gondosan kitalálta. Úgy alakul át az életed, hogy a gondolataid egyre inkább a baba körül járnak majd, így előbb-utóbb nem vágysz a késő esti bulikra, hajnalig tartó csevegésekre, pörgős életre. Okai: a testednek el kell látnia a magzatot tápanyaggal, hogy biztosítsd neki a megfelelő körülményeket. Emiatt fáradtabbnak érzed magad, inkább vágysz egy jó alvásra, pihenésre. Másrészt a magzatmozgás érzékelésével válik a legtöbb nő számára "kézzel fogható" a várandósság.  Ezek olyan boldogság hormonokat szabadítanak fel, melytől gyakran ott jár az eszed a babán. Azonban ez a folyamat sem egyforma. Van, aki jobban tudatosítja általa a várandósságot, másnak nehezebben megy az átállás. Függ:

  • tervezett volt-e a várandósság vagy sem
  • féltik-e a párkapcsolat stabilitását
  • hogy fogadta a pár, ha nem tervezték a babát
  • fel volt-e készülve a nő, tudta, hogy mit szeretne vagy inkább a társadalmi elvárás miatt szeretne gyermeket
  • az anyaságra vágyik, vagy arra, hogy valaki kitöltse az életét
  • képes-e elengedni az anyaság előtti életét, a munkahelyét, vagy van ezekkel kapcsolatos félelme

Ha ezeket a kérdéseket feltéve elgondolkodtat valamelyik, érdemes rajta dolgozni. Akár már a várandósság alatt. Sosem késő.

A barátságok legtöbbször átalakulnak. Az igazi mély barátságot nem kell félteni. Ha pedig egy eddig igaznak hitt barátság dugába dől, annak oka van.  Ez az elengedésről szól. Elengedni azokat, akik nem tartanak veled tovább. Ne aggódj semmiképp, mert az anyasággal újabb barátokra lelhetsz. Szülésre felkészítő tanfolyam, baba-mama klubok, játszótér, óvoda, mindenhol köttethetnek barátságok, ismeretségek. Persze, ha nyitott vagy rá.

 "Hogy tartjuk életben a párkapcsolatunkat? Hisz mindenki a környezetünkben azt mondja, azután ment tönkre a kapcsolatuk, hogy megszületett a gyermekük."

Egy várandósság - vagy kettő, három :-) - mindenképpen próbára teszi a párkapcsolatot. Nagyon fontos a harmónia, mind a két fél részéről a család felé fordulás, az összetartás, illetve a felelősségvállalás szükséges ahhoz, hogy a szilárd alapok meglegyenek. Erre lehet később építkezni és ez az, ami összetart titeket, bármilyen időszak elé néztek. Ideális esetben egy problémamentes várandósság, szülés, majd egy egészséges gyermek is a maguk lelki vonzatával feladatok elé állítanak. Ha pedig bármely területen probléma adódik, az összetartás extrán érvényessé válik. Nem gondolom, hogy félni kell tőle, hogy bármi adódhat a várandósság, szülés, egészség körül, de jó lehet átgondolni, hogy ez esetben is biztonságban tudjátok magatokat egymás mellett. Egy szilárd alapokon nyugvó kapcsolatot a baba érkezése csak erősít. Akkor is, ha vannak benne hullámvölgyek. Lesznek is, hisz mindkettőtöknek tanulópálya. Ha a kapcsolat nem épp ideális időszakát éli a várandósság bekövetkeztekor, ott csakis a két félen múlik, ki-merre fordul ezzel a változással. Ilyen esetben üljetek le és beszéljétek meg, ki-mire vágyik, esetleg hogy tudtok visszatalálni egymáshoz. 

"Hogy alakul a testem? Mennyit fogok hízni? Tudom-e ezt irányítani? Ha nagy súlyfelesleg jön fel, hogy fogom leadni?"

 A várandósság alatti testsúly növekedés teljesen normális. A mértéke sok mindentől függ. Életmód, hormonok, táplálkozás. Vannak, akik alkatuknál fogva hajlamosabbak a hízásra, mások bármit tesznek, csak minimálisan gyarapodik a súlyuk.  A vékony testalkatú nők esetében a 12 kg körüli súlygyarapodás normális. Akinek van pár kg feleslege, ott kb. 9 kg-t tekintik egészségesnek. Túlsúly esetén pedig még az is elfogadott, ha a kismama egy dekát sem hízik. Ha nem több a kalóriabevitel, mint a szükséges, akkor a magzat megkapja, ami számára fontos, az édesanya pedig tulajdonképpen fogy a várandósság alatt. Erre nem egy példát láttam. Természetesen ezek a számok az ideális eseteket tükrözik. Rengeteget jelent a hajlamon kívül az életmód. A cukros, magas kalóriatartalmú ételek, italok kerülése, több zöldség és teljes értékű étel fogyasztása. Probléma mentes várandósság esetén a mozgás, sport. Ha úgy látod a mérlegen, hogy a súlygyarapodás több a kelleténél, vizsgáld meg étkezési-életmódi szokásaidat és bátran kérj segítséget ehhez. Elhatározással és változtatással menni fog.

"Tetszek-e majd így is a férjemnek? Hogy fognak kinézni a melleim szoptatás után?"

Természetes, hogy a tested átalakul várandósság alatt és szülés után. Ahogy korábban írtam, alkat, egészségi állapot és életmód kérdése, hogy milyen mértékben. Legfontosabb, hogy bárhogyan is alakul, megtanuld elfogadni a testedet. Ha nem tiszteled, nem lehet elvárni mástól sem, hogy tisztelje. A férfiak zömét nem zavarja a megváltozott külső. Hidd el, ő ugyanúgy szeret téged. Magadat kell elfogadni elsősorban. Ha pedig nem érzed jól magad a bőrödben, bátran változtass. Ha egyedül nem megy, kérj segítséget. 

A mellek szoptatás után valóban megereszkednek, a formájuk is átalakul. Sokan nehezen viselik ezt. Hisz hónapokon, sokan éveken át tápláltak belőle. Itt is csak az elfogadás, mint olyan, ami segíthet. Elcsépelten hangzik. "Fogadd el a testedet." De hidd el, másként nem tudsz pozitívan tükörbe nézni. :-) Ettől nem leszel kevésbé vonzó nő. A korral egyébként is változik a test, így mindenképpen utána kell mennünk fejben. Ha már csak a ráncokat nézzük... :-)

"Innentől én vagyok a felelős azért a kis „babszemért”, aki a hasamban van!"

Ne aggódj, ez menni fog! Elsőre ijesztően hangzik, de ahogy halad az idő és belerázódtok a hétköznapokba, úgy ez is természetessé válik. Melletted vannak a segítők. A családod, védőnőd. Ha bármiben elakadsz, vagy nem érzel segítséget, más szakember is segít benne.

"Milyen anya leszek? Jó anya leszek egyáltalán? Ezt honnan fogom tudni?”


Aki a legjobbat akarja a gyermekének, jó anya. Te is jó anya leszel. A gyermeked számára a legjobb. Viszont ne ess bele abba a hibába, hogy tökéletes akarsz lenni, az nem fog menni. Csupán légy ELÉG JÓ ANYA. Ha erre törekszel, a gyermekednek biztosan a legjobb leszel! Hibázunk mindannyian. Nem egyszer. Többször. De ezek javíthatók. 

Hogy honnan fogod tudni? ;-) Amikor meghallod a csöppségedtől, hogy "anya, te vagy a legjobb a világon!" 

A testvér születéssel kapcsolatos kérdések külön témát érdemelnek, de röviden annyit tudnék hozzá fűzni, hogy a második gyermek születésével a szereteted nem megosztódik, hanem sokszorozódik. Bizony, fogod tudni ugyanannyira imádni másodszülött gyermekedet, mint az elsőt. Valóban nem jut ugyanannyi idő az idősebb gyermekre, mint eddig. Sok apró praktikával, a gondozásba való bevonással azonban erősíthetjük a testvéri kapcsolatot, ezáltal nő az együtt töltött idő is.

 

A fenti kérdéseket nem taglaltam problémás helyzetek, csonka családok és egyéb élethelyzetek vonatkozásban, a téma hosszúságára való tekintettel. Természetesen a megoldás mindig családonként, személyenként változik, ezzel csupán iránymutatást kívántam adni.

Ha kérdésed van, vagy segíthetek, keress meg nyugodtan.

Itt találsz meg Facebook-on

Itt találsz meg Instagramon

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az esküvő varázsa

Aromaterápia 1x1 - Levendula olaj

Rólam